PM9500 2D 433MHZ HIGH PERFORM CE/LIQUID LENS REMOVABLE BATTERY (PM9500-DHP433RB)
SKU: PM9500-DHP433RB Categoria:
Descrição
LEITOR DATALOGIC PM9500 2D 433MHZ HIGH PERFORM CE/LIQUID LENS REMOVABLE BATTERY (PM9500-DHP433RB)
Especificações Técnicas:
Scan Engine
Area Imager
Light Source
Aiming: 630 – 670 VFD (Visible Laser Diode)
Illumination: LED Array
Scan Pattern
PM9530; 864 x 544 Pixels
PM9530HP; 1280 x 1024 Pixels
Scan Rate
Motion Tolerance
N/A
Image Capture
Graphic Formats: BMP, JPEG, TIFF
GreyScale: 256, 16, 2, JPEG, TIFF
Capture Area
N/A
Contrast Ratio
15% Minimum reflective difference
Resolution
PM9530; 1D 4 mil, 2D 7.5 mil
PM9530HP; 1D 2.5 mil, 2D 4 mil
Depth of field
PM9530;
4 mils – 6.0 to 17.0 cm
40 mils – 4.0 to 85 cm
Data Matrix: 10 mil – 4.0 to 18.0 cm
PDF417: 10 mil – 2.0 to 25.0 cm
PM9530HP
2.5 mils – 2.0 to 6.0 cm
40 mils – 3.0 to 110 cm
Data Matrix: 10 mil – 2.0 to 20.0 cm
PDF417: 10 mil – 2.0 to 30.0 cm
Performance may be impacted by Bar code quality and environmental conditions
Tilt Angle
360°
Pitch Angle
+/- 40°
Skew Angle
+/- 40°
Ambient Light Immunity
0 to100,000 Lux
Symbologies supported
1D:Auto-discriminates all standard 1D codes including GS1 DataBarâ„¢ linear codes
2D:Aztec Code; China Han Xin Code; Data Matrix; MaxiCode; Micro QR Code; QR Code
Postal Codes: Australian Post; China Post; IMB; Japanese Post; KIX Post; Planet Code; Portuguese
Post; Postnet; Royal Mail Code (RM4SCC); Swedish Post
Programming Method
Manual: Reads special bar codes
Automatic: Software commands through the RS-232 / USB interfaces
Datalogic Aladdinâ„¢: Windows configuration program
Driver available
JavaPOS, OPOS Utilities
Indicators/Controls
PM8500: No Display, 1 x Scan Key
PM8500-D: Display 4 Lines x 16 Collumns, 1 Scan Key &3 Key Keypad
PM8500-DK: Display 4 Lines x 16 Collumns, 1 Scan Key &16 Key Keypad
Beepers
Datalogic’s 3GL™ (Three Green Lights) technology and loud beeper for good read feedback
Datalogic ‘Green Spot’ on the Code
Dual good read LED's
Communication Type
Datalogic Star Cordless Systemâ„¢
Communication Technology
433.92 Mhz Radio
Effective radiated power: < 10mW
Range (open Air): up to 50 m
Seamless roaming
Two way communications
Point to Point or Multi-point configuration
up to 32 Scanners to a base
Interfaces
to base:
BC9030: RS232, KBW, USB, Wand Multi Interface
BC9160: RS232, KBW, USB, Wand, RS485 Multi Interface
BC9180: Industrial Ethernet
Supply Voltage
Battery: 2150 mAh Li-ion rechargeable
Charge time with external power supply: 4 Hours
Charge time with Host power: 10 Hours
Reads per full charge: 30,000+
Input Voltage for Charge/Communication Base: 10 -30 VDC
POT: 5 VDC +/-10%
Power Consumption
External Power Supply: 800 mA @ 10 VDC (Charging), 150 mA Typical Operation
POT: Max. 500mA
Drop Specification
Designed to withstand 50 x 2M drops to concrete
Environmental Sealing
IP65
ESD Protection
+/- 20 kV air discharge
Operating Environment
-20° ~ 50°C, Relative Humidity up tp 95% none condensing
Battery Charging: 0 to 45°C
Storage Environment
-40° ~ 70°C, Relative Humidity up tp 95% none condensing
EMC/Safety Standards
China RoHS, EU RoHS, Complies to R.E.A.C.H, CDRH Class II, IEC 60825 Class 2, IEC 62471 Class 1 LED
External Dimensions (WxDxH)
PM9500: 74 x 110 x 212 mm
Cradle: 95 x 240 x 108 mm